Kategoria: Poradnik inwestora

  • Projekt instalacji

    Już przed rozpoczęciem budowy powinieneś zdecydować, jak wykończysz dom, gdzie i jak poprowadzisz instalacje. Wprawdzie wszystkie te informacje znajdują się w projekcie, ale w praktyce często zmiany dokonywane są w ostatnim momencie. Jedna z pozoru niewielka zmiana może sprawić wiele kłopotu podczas innych prac. Na każdym etapie ważne jest również właściwe przygotowanie frontu robót do…

    Read More: Projekt instalacji
  • Cele klimatyczne UE – Polska 

    Jesteśmy na ostatnim miejscu spośród wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej realizujących cele klimatyczne. I wraz z Czechami, Węgrami i Estonią mówimy „nie” europejskiej neutralności dotyczącej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Polska w kwestii zmian klimatycznych jest na kontynencie maruderem i hamulcowym. Bo nasza chata z kraja? Jesteśmy pod kreską w realizacji trzech głównych celów…

    Read More: Cele klimatyczne UE – Polska 
  • Instalacje wewnętrzne

    Każdy współczesny budynek jednorodzinny, bez względu na styl i rodzaj architektury, powinien być wyposażony w instalacje, które zapewnią jego mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo. Stopień trudności oraz koszt wykonania poszczególnych instalacji w znacznym stopniu zależy od tego, czy kolejność prac została właściwie zaplanowana. Tę część inwestycji należy przemyśleć i skonsultować z architektem już na etapie projektowania domu. Do…

    Read More: Instalacje wewnętrzne
  • Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty

    Nie są to rozwiązania wzięte rodem z filmów science fiction. Nie mają też nic wspólnego z gadżetami dla ekscentrycznych milionerów. I nie trzeba być posiadaczem pokaźnej sumki na koncie, żeby mieć inteligentny dom. Jest natomiast prawdą, że smart home jest „bystrzejszy” od człowieka. I bardzo mu pomocny. Inteligentny dom to pojęcie bardzo pojemne i często…

    Read More: Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty
  • Przygotowanie do inwestycji

    Za największą konsumpcję energii w Polsce (ok. 40 proc. całej energii zużywanej w kraju), wbrew powszechnej opinii, odpowiedzialne są gospodarstwa domowe. Większość z tej energii (ok. 70 proc.) zużywane jest do celów grzewczych. Ceny energii rosną i dalej będą rosły, a koszty ogrzewania to już dzisiaj jedno z największych obciążeń domowego budżetu. Budując dom pamiętaj,…

    Read More: Przygotowanie do inwestycji
  • Technologie w walce z niską emisją – kotły węglowe

    Rozpoczynając budowę domu lub go modernizując, często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania powinniśmy wybrać. Szukamy rozwiązań, które będą najwygodniejsze w użytkowaniu, najbardziej przyjazne środowisku, najłatwiejsze w instalacji, a także jak najbardziej opłacalne. Możliwości jest wiele. Do tych najpopularniejszych należą nowoczesne kotły na paliwa stałe, kotły gazowe czy ogrzewanie elektryczne. Coraz częściej są wykorzystywane pompy ciepła…

    Read More: Technologie w walce z niską emisją – kotły węglowe
  • Zalety i wady kotłów węglowych

    Zalety: Wady: Warto wiedzieć

    Read More: Zalety i wady kotłów węglowych
  • Ogrzewanie gazowe – podstawowe informacje

    Zaraz po kotłach węglowych ogrzewanie gazowe jest najczęściej stosowanym systemem grzewczym w Polsce. Ogrzewanie gazowe to stosunkowo tani i wygodny z punktu widzenia użytkownika sposób na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W artykule zebraliśmy podstawowe informacje na temat kotłów gazowych.  Mechanizm działania i rodzaje kotłów Chcąc skorzystać z ogrzewania gazowego, przede wszystkim  należy…

    Read More: Ogrzewanie gazowe – podstawowe informacje
  • Kopciuchy. Kary na oszustów i bot-detektyw

    23 listopada 2019 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Prawa ochrony środowiska. Ich celem jest dalsze uszczelnianie systemu walki z kopciuchami. Zgodnie z nowymi przepisami, kara za wprowadzanie na rynek kopciuchów sięga do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął w poprzednim roku…

    Read More: Kopciuchy. Kary na oszustów i bot-detektyw
  • Czy ogrzewanie ekogroszkiem wciąż ma sens?

    Pomimo rosnącej popularności kotłów gazowych i pomp ciepła, kotły opalane węglem to wciąż jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła w budownictwie jednorodzinnym. Jednocześnie problem smogu i niskiej emisji jest nieodłącznie związany z węglem spalanym w przestarzałych kotłach o niskiej sprawności i efektywności. Mimo, że obecnie każdy nowy kocioł węglowy to urządzenie spełniające wymogi 5 klasy wg…

    Read More: Czy ogrzewanie ekogroszkiem wciąż ma sens?