Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty

Nie są to rozwiązania wzięte rodem z filmów science fiction. Nie mają też nic wspólnego z gadżetami dla ekscentrycznych milionerów. I nie trzeba być posiadaczem pokaźnej sumki na koncie, żeby mieć inteligentny dom. Jest natomiast prawdą, że smart home jest „bystrzejszy” od człowieka. I bardzo mu pomocny.

Inteligentny dom to pojęcie bardzo pojemne i często nie do końca dobrze rozumiane. A tak naprawdę składają się na nie zintegrowane systemy zarządzania, umożliwiające automatyczne sterowanie domowymi instalacjami i sprzętami. Podobne rozwiązania są również coraz powszechniej stosowane w budynkach biurowych, ale my zajmiemy się tymi, które oferowane są dla domów jednorodzinnych.


Co może inteligentny dom?

Zastosowanie systemów automatyki domowej jest bardzo szerokie, a producenci co roku proponują coś nowego. Można jednak podzielić elementy domu inteligentnego na kilka podstawowych obszarów, które dobrze opisują te możliwości.

 • obsługa sprzętów i urządzeń domowych – np. zdalna regulacja (włączanie i wyłączanie, natężenie światła,) oświetlenia, rolet okiennych, bramy wjazdowej, sterowanie grupami punktów oświetlenia, uruchamianie zraszaczy ogrodowych, symulowanie obecności domowników podczas ich wyjazdów (np. wakacji);
 • bezpieczeństwo – np. czujniki ruchu wykrywające obecność zintegrowane z systemem alarmowym, czujniki wykrywające ogień, tlenek węgla, dym, przeciwzalaniowe itp., zewnętrze czujniki siły wiatru i deszczu;
 • automatyzacja – włączanie i wyłączanie urządzeń domowych (tv, radio, video, projektory, sprzęt AGD) o określonych, wcześniej określonych porach, wyłączanie światła po zmierzchu lub wtedy, gdzie nikt z domowników nie przebywa w pomieszczeniu;
 • regulacja temperatury – np. automatyczne sterowanie temperaturą pomieszczeń w zależności od pory dnia, obecności osób oraz zgodnie z warunkami zewnętrznymi i porą roku;
 • łączność internetowa 24h/dobę – np. możliwość sterowania (z każdego miejsca na ziemi) wszystkimi systemami automatyki domowej poprzez internet (komputer, telefon komórkowy) oraz powiadamianie tą samą drogą o zachodzących zdarzeniach.

Kilka praktycznych przykładów

Smart home potrafi wiele i niewątpliwie ułatwia życie. Przykłady?

Wyjeżdżasz z domu i nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś wyłączyć żelazko/telewizor/radio itd. Nie musisz pędem wracać do domu – zasilanie inteligentnego gniazdka wyłączysz smartfonem i po kłopocie.

Jesteś z rodziną na wakacjach. System smart będzie włączał, ściemniał i wyłączał poszczególne punkty oświetleniowe w zaprogramowanej kolejności i określonych pomieszczeniach, imitując w ten sposób czyjąś obecność w domu.

Będziesz mógł także, wypoczywając na plaży lub zwiedzając zabytkowy rynek starego miasta w odległej części globu, sprawdzić na swoim smarfonie, co dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach domu i na zewnątrz. Umożliwi to system kamer IP.

Te same kamery skontrolują (a telefon komórkowy pokaże), co robi twoje dziecko, gdy ty jeszcze jesteś w pracy, albo sprawdzą, czy pozostawiony na kilka godzin bez nadzoru twój pies właśnie nie zaczął nadgryzać waszego ulubionego fotela.

Gdy ty spokojnie oglądasz telewizję, a w domu zacznie ulatniać się gaz, to czujniki natychmiast to wykryją i uruchomią alarm. To samo stanie się w przypadku innych losowych zdarzeń, jak zalanie, czy np. przy próbie otwarcia okna przez intruza w ogrodzie.

To tylko kilka z bardzo szerokiej palety możliwości systemów, które w całości składają się na dom zwany inteligentnym.

Jaki system wybrać?

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że systemy smart home dzielą się na przewodowe (kable internetowe RJ-45, przełączniki switch i stacje NAS) oraz bezprzewodowe (sterowane przy pomocy wi-fi i bluetooth).

Wybór konkretnej instalacji zależy od warunków, w których chcemy ją umieścić. Dla przykładu, w nowych domach jednorodzinnych lepiej jest wybrać system przewodowy, a wszystkie jego elementy uwzględnić już na etapie projektu i wbudować w sposób z zewnątrz niewidoczny, co poprawia estetykę domu.

Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona możliwość rozbudowy systemu o kolejne funkcje oraz konieczność zachowania określonej aranżacji wnętrz. Pamiętać także trzeba, że takiej instalacji nie można już nigdzie przenieść, np. przy sprzedaży domu.

Z kolei w budynkach już zamieszkałych, w których system smart home ma być właśnie zakładany, lepiej jest postawić na instalację bezprzewodową, która nie wymaga kucia ścian w celu poprowadzenia w nich kabli. Z tego powodu taki system jest bardziej uniwersalny od przewodowego, bo można go zainstalować praktycznie w każdym budynku, a dodatkowo w momencie wyprowadzki zabrać ze sobą.

W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na stopień skomplikowania obsługi systemu. Im będzie bardziej intuicyjny, tym lepiej. Przedzieranie się przez dziesiątki stron instrukcji obsługi nie jest dla wszystkich, poza tym po co utrudniać sobie życie.


Dla milionerów czy zwykłych ludzi – ile to kosztuje?

Systemy smart home nie są tylko dla ludzi bogatych – to zauważmy na początku. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki wariant instalacji wybierzemy dla swojego domu, bo im bardziej skomplikowany, tym drożej.

Nie jest też tak, z tego również warto sobie zdawać sprawę, że zakup i budowa systemów domu inteligentnego to mały wydatek. To nieprawda. Prawdą jest natomiast, że dzięki nim są możliwe oszczędności, gdy już w takim budynku zamieszkamy, a spraw bezpieczeństwa w ogólnie nie da się wycenić.

Jeden z producentów i wykonawców systemów smart home podaje następujące koszty swoich usług:

 • wersja podstawowa – sterowanie światłem uwzględniające montaż systemu włączania i wyłączania lamp, 200-250zł/m2 pomieszczenia;
 • wersja standard – sterowanie światłem i oświetleniem plus opuszczanie i podnoszenie rolet, 250-350zł/m2 pomieszczenia;
 • wersja komfortowa – sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i klimatyzacją, 350-500zł/m2 pomieszczenia;
 • wersja luksusowa – to wersja komfortowa plus dodatki z szeregiem dodatkowych funkcji i powiększona o dowolną ilość zarządzanych urządzeń, ponad 500zł/m2 pomieszczenia.

Inne szacunki, na podstawie analizy rynku, prezentują takie ceny:

 • system oświetlenia – włączanie, wyłączanie, ściemnianie, oświetlenie LED wraz z osprzętem (4 sztuki), 8.600 zł brutto;
 • rolety i brama garażowa – 2 urządzenia sterujące silnikami rolet, 8.300 zł brutto;
 • ogrzewanie – urządzenia sterujące ogrzewaniem (2 sztuki) plus siłowniki elektrozaworów (10 sztuk), 5.900 zł brutto;
 • klimatyzacja – 1 moduł do komunikacji z klimatyzatorem, 1.600 zł brutto;
 • sensory, czujniki ruchu i obecności – 2 sensory do salonu, 9 sensorów do pozostałych pomieszczeń, 7 czujników ruchu z termostatem, 2 czujniki obecności do pomieszczeń gospodarczych, 1 garażowy czujnik obecności, 1 zewnętrzny czujnik obecności, 27.000 zł brutto;