Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło od grudnia 2024 roku obowiązek montażu czujek dymu oraz czadu w budynkach mieszkalnych, a także użytkowych. Rozporządzenie to ma na celu zwiększenie poziomu ochrony przeciwpożarowej.
23 grudnia 2024 roku zostało opublikowane rozporządzenie MSWiA, dotyczące obowiązku instalacji w budynkach czujek czadu i dymu. Wymagane urządzenia mają za zadanie zwiększać ochronę mienia i bezpieczeństwo osób, przebywających w budynkach. Instalowane czujki dymu i czadu muszą być certyfikowane oraz spełniać wszelkie normy europejskie. Detektory dymu mają być instalowane w konkretnych miejscach, według wskazań producentów, aby działały w niezawodny sposób. Przekazywane przez nie ostrzeżenia o zagrożeniu mają być emitowane zarówno w formie alarmu wizualnego, jak i dźwiękowego.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, obowiązek instalowania czujek od dnia 23 grudnia 2024 roku, obejmuje wszystkie mieszkania w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych. Dla pomieszczeń mieszkalnych i lokali, w których odbywa się spalanie paliw stałych, ciekłych lub gazowych, instalacja tych urządzeń obowiązuje od 1 stycznia 2030 roku. W przypadku umieszczenia czujek dymu w budynkach handlowych, magazynowych i produkcyjnych, nowe zasady wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2026 roku, jeśli wnioski o pozwolenie na budowę zostały złożone przed wejściem w życie przepisów. Natomiast, obiekty, w których mieszczą się usługi hotelarskie, mają obowiązek montażu czujek od 30 czerwca 2026 roku.
Jak działa czujka pożarowa i jak przebiega jej montaż?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje czujek pożarowych. Autonomiczne czujki dymu mogą być optyczne lub jonizacyjne. Detektory dymu jonizacyjne, znane również jako izotopowe, wykorzystują do działania promieniowanie jonizujące. Składają się one z dwóch komór, oddzielonych od siebie płytką elektromagnetyczną. W jednej komorze znajduje się odizolowane powietrze, zamknięte jako wzorzec atmosfery, a do drugiej dopływa powietrze z zewnątrz. W momencie, gdy w detektorze znajdzie się dym, ruch cząstek, przepływających wzdłuż pola elektromagnetycznego, wytwarzanego przez płytkę, zostaje zakłócony i uruchamia się sygnał alarmowy. Niestety, z uwagi na ryzyko promieniowania radioaktywnego, są one mniej popularne. W przypadku optycznych detektorów dymu, wykorzystuje się zjawisko absorpcji i rozproszenia światła. Urządzenie wyposażone jest w emiter, który kieruje wiązkę podczerwieni do odbiornika.
W momencie pojawienia się dymu, droga światła zostaje zakłócona, co aktywuje alarm. Ze względu na znaczącą rolę detektorów w zapewnieniu bezpieczeństwa, równie ważny jest ich montaż. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, miejsca ich instalacji powinny być dobrane tak, żeby zapewnić maksymalne działanie tych urządzeń. Czujki w pomieszczeniach mieszkalnych powinny być montowane na każdej kondygnacji, również na korytarzach i pod schodami. Detektory dymu powinny być zainstalowane przy suficie, ponieważ dym naturalnie unosi się do góry, a dopiero potem opada. Poszukując w internecie odpowiednich czujek dymu i czadu, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Lebull opinie.
Nowe przepisy wprowadzające obowiązek instalacji czujek dymu i czadu, mają zwiększyć bezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Dzięki montażowi tych detektorów, zmniejsza się zagrożenie pożarem lub zatruciem czadem.