Każdy współczesny budynek jednorodzinny, bez względu na styl i rodzaj architektury, powinien być wyposażony w instalacje, które zapewnią jego mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo. Stopień trudności oraz koszt wykonania poszczególnych instalacji w znacznym stopniu zależy od tego, czy kolejność prac została właściwie zaplanowana. Tę część inwestycji należy przemyśleć i skonsultować z architektem już na etapie projektowania domu.
Do najważniejszych instalacji wewnętrznych domu należą:
- grzewcza/centralnego ogrzewania
- wodno – kanalizacyjna
- elektryczna
- gazowa
- wentylacyjna
- dodatkowe instalacje, takie jak: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, solarna, klimatyzacja, telefoniczna z internetem, instalacja „inteligentny dom„, centralny odkurzacz itp.
Podejmując decyzję o budowie domu musisz się zastanowić czy chcesz wybudować tanio i w przyszłości ponosić większe koszty związane z komfortem grzewczym czy zainwestować większe pieniądze w dobrą izolację budynku.
Koszt wybudowania budynku energooszczędnego lub pasywnego jest większy od tradycyjnej technologii o około 20-30 proc.. Zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnego budownictwa zawiera się w zakresie 90 -120 kWh/m2/rok. Można wybudować dom charakteryzujący się zapotrzebowaniem na ciepło około 50 kWh/m2/rok lub nawet 15 kWh/m2/rok (budynek pasywny).