Przygotowanie do inwestycji

Za największą konsumpcję energii w Polsce (ok. 40 proc. całej energii zużywanej w kraju), wbrew powszechnej opinii, odpowiedzialne są gospodarstwa domowe. Większość z tej energii (ok. 70 proc.) zużywane jest do celów grzewczych.

Ceny energii rosną i dalej będą rosły, a koszty ogrzewania to już dzisiaj jedno z największych obciążeń domowego budżetu. Budując dom pamiętaj, że to inwestycja na wiele lat i bez względu na wymogi prawne dobrze jest zadbać nie tylko o koszty budowy, ale także o koszty jego późniejszej eksploatacji. Zużycie energii cieplnej w budynku zależy od wielu czynników. Z pewnością istotne są przyzwyczajenia i odczucie komfortu cieplnego twoje i twojej rodziny, niemniej jednak najwięcej zależy od samego budynku, a dokładniej jego projektu i jakości wykonania.

Kiedy tak naprawdę zaczyna się proces inwestycyjny?

Większość osób powie, że w momencie wbicia pierwszej łopaty. Otóż nic bardziej mylnego. Tak naprawdę budowa lub modernizacja domu zaczyna się w momencie podjęcia przez ciebie postanowienia o przeprowadzeniu takiej inwestycji.

Wszystkie kolejne kroki prowadzące do końcowego efektu w całym cyklu są tak samo ważne i muszą po sobie następować w odpowiedniej kolejności. 

Nasz poradnik ze względu na cel edukacyjny posiada wiele uproszczeń. Jest on przeznaczony dla osób, które noszą się z zamiarem wybudowania lub modernizowania własnego domu. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, ale także wskażemy drogę, gdzie może znaleźć jeszcze więcej informacji. Chodzi nam o to by nie fachowcy wiedzieli o co pytać tych, którzy przyczynili się do wybudowania niejednego takiego domu. W poradniku przybliżamy terminologię, wyjaśniamy sposoby działania urządzeń, dzięki którym nasz dom zaoszczędzi energię i będzie tańszy w utrzymaniu oraz pokazujemy na co zwracać uwagę przy zakupie materiałów, itp.