Budżet „Mojego Prądu” zasilony, ale dodatkowa pula szybko znika. Co dalej?

I nabór programu „Mój Prąd” ma potrwać do 18 grudnia. Do NWFOŚiGW codziennie wpływa masa wniosków i w efekcie budżet wynoszący 1 mld wyczerpał się przed czasem, bo już 6 listopada. Zdecydowano o zasileniu budżetu i już 10 listopada pula do rozdania powiększyła się o 100 mln złotych. Pieniądze znikają bardzo szybko – co z tymi, którzy nie zdążą skorzystać z programu?

O tym, co doprowadziło do zasilenia programu, a nie zamykaniu go, napisaliśmy tutaj. Dodatkowe 100 mln złotych sprawiło, że jeszcze nawet 20 tysięcy beneficjentów może liczyć na dofinansowanie instalacji PV o mocy 2-10 kW. Jednak wszystko wskazuje na to, że nawet ta suma nie wystarczy do końca naboru (składanych jest nawet 1000 wniosków dziennie!).


III nabór na horyzoncie

Nadzieją dla tych, którzy nie zdążą złożyć wniosku w trwającym naborze, jest zapowiedziany już przez NWFOŚiGW III nabór programu ruszający w pierwszej połowie 2021 roku. Czy to oznacza, że wnioski tych, którym nie udało się „załapać” w obecnym naborze, zostaną automatycznie przekazane do następnego naboru? Okazuje się, że nie.

Redakcja GlobEnergia donosi, że według Rzecznika Prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wszystkie osoby, które złożą prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do dnia 18.12.2020 r., przy założeniu dostępności środków, otrzymają dofinansowanie w programie Mój Prąd.

Jeśli jednak budżet się wyczerpie, to albo można liczyć na to, że część ze złożonych wniosków będzie odrzucona ze względu na błędy formalne, albo (jeśli tylko instalacja została wykonana pomiędzy naborami) będzie można składać wniosek o dofinansowanie w kolejnym naborze.

Zgodnie z regulaminem programu Mój Prąd, okres kwalifikowalności wydatków to: 23.07.2019 r. – 31.12.2025 r., a data przyłączenia instalacji do sieci nie może być wcześniejsza niż 23.07.2019 r.


Co już wiadomo?

Warunki kolejnego naboru wciąż nie są znane. Rzecznik NFOŚiGW poinforował jedynie, że „NFOŚiGW wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska pracuje nad zasadami, które będą obowiązywać w kolejnej edycji programu. Analizowane są rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie warunków obowiązujących w III naborze programu, np. włączenie do programu finansowania przydomowych ładowarek elektrycznych. Trwają także prace nad dalszym usprawnieniem programu tak, by przyczynił się do wzmocnienia lokalnego wymiaru energetyki przez stworzenie zachęt dla beneficjentów do wykorzystywania rozwiązań hybrydowych łączących niesterowalne źródła wytwórcze OZE z magazynem energii”.

47 odpowiedzi na „Budżet „Mojego Prądu” zasilony, ale dodatkowa pula szybko znika. Co dalej?”

  1. Awatar Agregator Newsów

    Podziwiam umiejętność przykuwania uwagi czytelnika poprzez zróżnicowanie stylistyczne i narracyjne, co czyni artykuł niezwykle atrakcyjnym i przyjemnym do czytania.

  2. Awatar Kalkulator Z "Go To The Shop"

    Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!