Budowa nowego budynku

Jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, o walorach budynku zrównoważonego, czyli szanującego środowisko naturalne, to wybór odpowiedniej działki jest momentem dla tego celu kluczowym. Odpowiednie ukształtowanie terenu oraz późniejsze jego zagospodarowanie wpływa na tzw. zyski cieplne pochodzące od promieniowania słonecznego. Odpowiedni kształt działki stanowi również zabezpieczenie domu przed przegrzaniem i wychłodzeniem.

Konkrety, które należy wziąć pod uwagę wybierając działkę.

 1. Kształt Działki:
  • Ekspozycja na Słońce: Odpowiednie ustalenie orientacji budynku względem stron świata może umożliwić lepsze wykorzystanie energii słonecznej, co jest istotne dla efektywności pasywnej.
  • Zabudowa Sąsiednia: Istniejące lub planowane budynki w sąsiedztwie mogą wpływać na nasłonecznienie i wentylację budynku.
 2. Rodzaj Gruntu:
  • Rodzaj Gleby: Różne rodzaje gleby mają różne właściwości termiczne. Na przykład, grunty o dobrej przewodności cieplnej mogą ułatwiać wykorzystanie systemów wymiany ciepła z gruntem.
  • Stabilność Gruntu: Stabilność gruntu jest ważna dla bezpiecznej konstrukcji budynku, zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych, które mogą być bardziej podatne na zmiany warunków gruntowych.
 3. Zadrzewienie i Teren:
  • Zieleń i Drzewa: Staranne umiejscowienie zieleni i drzew może wpływać na osłonięcie budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, chroniąc go przed przegrzewaniem się latem.
  • Terenu: Nachylenie terenu może wpływać na możliwość zastosowania rozwiązań takich jak pompy ciepła gruntowe czy ogrzewanie podłogowe.
 4. Woda i Drenaż:
  • Drenaż Gruntu: Odpowiednie drenaże mogą pomóc w zapobieganiu wilgoci wokół budynku, co ma znaczenie dla efektywności energetycznej i trwałości konstrukcji.

Warto skonsultować się z profesjonalistami, takimi jak architekci, inżynierowie budownictwa czy specjaliści ds. energooszczędności, aby odpowiednio dostosować projekt do warunków lokalnych. Każda działka jest unikalna, dlatego dopasowanie projektu do warunków terenowych może znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną budynku.