Jak zaprojektować zieleń wokół budynku?

Najważniejszym elementem projektu zieleni w budynkach energooszczędnych, a szczególnie pasywnych, jest właściwe zaprojektowanie zieleni wysokiej. Zieleń wysoka oraz jej usytuowanie w stosunku do domu jest technologicznie powiązana z budynkiem i systemami OZE zaprojektowanymi w samym domu. 

Oto kilka podstawowych zasad, do których należy się stosować:

  • od strony południowej umieszczamy zawsze drzewa liściaste
  • od strony północnej – drzewa iglaste

Wyjaśniamy – od strony południowej umieszczone są zawsze największe przeszklenia, których zadaniem jest maksymalne wykorzystanie oddziaływania promieniowania słonecznego. W lecie, kiedy ekspozycja na słońce jest długa i intensywna, może to doprowadzić do zbytniego nagrzewania się budynku, a co za tym idzie – do przegrzania i zmniejszenia sprawności wentylacji mechanicznej.

Chcąc uniknąć tego efektu często stosuje się od strony południowej różne systemy zacienienia. Najprostsze jest nasadzenie drzew liściastych od tej właśnie strony. Korony drzew liściastych skutecznie zacieniają południową elewację budynku zapobiegając efektowi przegrzania. Jednocześnie w okresie zimowym, kiedy ekspozycja na słońce trwa maksymalnie kilka godzin dziennie, drzewa pozbawione liści nie stanowią bariery dla światła słonecznego.

Z kolei umieszczanie drzew iglastych od strony północnej związane jest z ich funkcją w okresie zimy. Drzewa iglaste, jako rośliny zimnozielone, nie zmieniają się przez cały rok. Nasadzone od strony północnej elewacji, w niewielkiej odległości około 2-4 metrów, stanowią naturalny bufor zapobiegający nadmiernej utracie ciepłą przez północną ścianę budynku.

Jak zatem widać, niewłaściwy wybór działki pod budowę domu może skutecznie zniweczyć postawienie na niej energooszczędnego lub pasywnego budynku, jeśli wcześniej nie weźmiemy pod uwagę opisanych wyżej aspektów.