Zalety i wady pomp ciepła

Pompy ciepła mają wiele zalet – odpowiednio dobrane do powierzchni i charakterystyki obiektu są praktycznie bezobsługowe, co przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo ich użytkowania. W przypadku tego systemu grzewczego nie ma potrzeby transportu i składowania paliwa czy rozpalania i czyszczenia urządzenia, gdyż nie zachodzi tu żaden proces spalania. Urządzenia nie wymagają specjalistycznej kotłowni, a system gwarantuje oszczędność miejsca i dowolną aranżację pomieszczenia technicznego. Nowoczesne urządzenia są bardzo ciche i bardzo proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą intuicyjnych sterowników. Większość pomp ciepła może też być wykorzystywana latem do chłodzenia pomieszczeń. Ponadto, inwestorzy cenią sobie ten system grzewczy za to, że dzięki niemu są niezależni od cen paliw, ich jakości i ciągłości zachowania dostaw przez producentów.

Pompy ciepła cechują najniższe koszty eksploatacyjne ze wszystkich urządzeń

Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w ogniwa fotowoltaiczne, może okazać się, iż koszty ogrzewania przestaną być istotną pozycją w naszym budżecie domowym. Oczywiście, musimy pamiętać, iż instalacja fotowoltaiczna, którą chcemy zasilać pompę ciepła, musi mieć odpowiednio dużą moc i – co za tym idzie – powierzchnię, na której zainstalujemy moduły fotowoltaiczne, co także pociąga za sobą wymierne koszty. Niemniej jednak, zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące tzw. odnawialne źródła energii, do których zakupu często możemy uzyskać dotacje kształtujące się w przedziale 30 – 80% kosztów inwestycyjnych.

Po stronie wad należy wskazać przede wszystkim dosyć wysokie koszty inwestycyjne (głównie w przypadku pomp gruntowych typu solanka-woda), a także obniżoną sprawność przy niskich temperaturach (w przypadku pomp powietrznych). Krytycy pomp ciepła wskazują, iż optymalne warunki pracy wymagają ogrzewania niskotemperaturowego (np. podłogowego), jednak nie zmienia to faktu, iż pompy ciepła mogą także z powodzeniem współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym, a minusem będzie tu nieco niższa sprawność systemu.

Pompy ciepła a środowisko naturalne

Czynnik środowiskowy coraz częściej pojawia się jako niezwykle ważny element przy wyborze ogrzewania dla naszego domu, co świadczy o znaczącym wzroście świadomości ekologicznej Polaków. Pompy ciepła jako jedne z nielicznych spośród urządzeń grzewczych nie powodują żadnej emisji niebezpiecznych związków do atmosfery. W miejscu eksploatacji pompy ciepła urządzenia nie powstają spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Wybierając pompę ciepła, ograniczamy wydobycie i zapotrzebowania na paliwa kopalne, a tym samym przyczyniamy się do walki z problemem niskiej emisji i smogu.

Jedyna emisja, jaka związana jest z pompami ciepła, odnosi się do zanieczyszczeń powstałych w procesach produkcji energii elektrycznej, która zasila urządzenie napędzające sprężarkę, co jednak bezpośrednio nie przekłada się na powstawanie niskiej emisji, gdyż energetykę przemysłową obowiązują restrykcyjne normy emisyjne, a emisja zanieczyszczeń ograniczana jest do minimum.